Edit Content
KURUMSAL
FAALİYET ALANLARI
MEDYA

Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası

Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası ölümlü trafik kazalarından kaynaklanan zararlar için talep edilebilen maddi ve manevi tazminat davası türüdür. Kazada sorumlu olan kişi veya kurumlardan aşağıdaki zararları talep edebilmek amacıyla açılırlar:

 • Manevi tazminat: ölenin ailesi ve sevdikleri için ölümün yarattığı psikolojik etkilerin giderilmesi için verilen bir tazminattır. Ölenin yakınları, ölüm sonucu yaşadıkları elem, acı ve ızdırap duyguları nedeniyle manevi tazminat talep edebilirler.
 • Cenaze ve tedavi masrafları: Ölümlü trafik kazalarının yarattığı maliyetleri karşılamak için ölenin ailesi ve sevdikleri, cenaze giderleri ve tedavi giderleri gibi maddi tazminatlar talep edebilirler.
 • Destekten yoksun kalma tazminatı: ölen kişinin hayat boyu desteğinden mahrum kalan kişiler için verilen bir tazminattır. Trafik kazaları, ölen kişinin ailesi ve sevdikleri için hayatlarını devam ettirmek için gerekli olan mali desteği yok edebilir. Bu nedenle, ölen kişinin ailesi ve sevdikleri, kaza nedeniyle destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilirler.

Ölümlü Trafik Kazasında Tazminat Alabilmek İçin Gerekli Belgeler

Ölümlü Trafik Kazasında Tazminat Alabilmek İçin Gerekli bazı belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu belgeler aşağıda sıralanmaktadır:

 1. Trafik kazası tespit tutanağı
 2. Ölüm muayene raporu
 3. Aile nüfus kayıt örneği
 4. Veraset ilamı
 5. Vefat eden kişinin gelir durumunu gösteren belge
 6. SGK geliri bağlanmış ise gelirin peşin değerini gösteren belge
 7. Kazayla ilgili diğer belgeler (örneğin, tanık ifadeleri, kaza anında çekilen fotoğraflar)

Bu belgeler ölümlü trafik kazası nedeniyle tazminat almak için gerekli olabilecek belgeler arasındadır. Bu belgeler trafik kazasının sorumlularının belirlenmesi ve tazminat talep edilen zararların doğrulanması için kullanılır. Ancak unutulmamalıdır ki kurumlar bunlar haricinde ihtiyaç duydukları başka bilgi veya belgeleri de sizden talep edebilmektedir.

Ölümlü Trafik Kazasında Tazminat Oranı Nasıl Belirlenir?

Ölümlü kazalarda tazminat oranı belirlenirken bazı kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. Tazminat oranı belirlenirken; ölen kişinin yaşı, doğum yılı, kazadaki haklılık payı, maaşı ve pasif çalışma yılı gibi faktörleri dikkate alınarak belirlenmektedir.

Öncelikle kişinin öldüğü tarihteki yaşı ölümden sonraki hayatının kaç yılının kazada kaybedildiğini belirlemek ve hesaplamak için kullanılmaktadır. Ölen kişinin daha genç olduğu kazalarda tazminat oranı daha yüksek olmaktadır.

Kazadaki haklılık payı da tazminat oranını etkileyen bir diğer faktördür. Eğer ölen kişi kazada tam yada asli kusurlu ise tazminat oranı da kusur oranınca daha düşük olmaktadır.

Ölen kişinin maaşı ve pasif çalışma yılı da tazminat oranını etkileyen faktörlerden biridir. Ölen kişinin maaşı oranınca tazminat oranı daha yüksek olabilmektedir. Aynı şekilde ölen kişinin pasif çalışma yılı ne kadar yüksekse tazminat oranı da yüksek olmaktadır.

Sonuç olarak ölümlü kazalarda tazminat oranı, ölen kişinin yaşı, doğum yılı, kazadaki haklılık payı, maaşı ve pasif çalışma yılı gibi faktörleri dikkate alarak belirlenmektedir. Bu belirlenen tazminat oranı ölen kişinin ailesi ve sevdiklerine hayatlarını devam ettirmek için gerekli olan mali desteği sağlamayı amaçlamaktadır.

Ölümlü Trafik Kazasında Tazminat İçin Avukat

Ölümlü trafik kazalarında tazminat alabilmek için avukat önemli bir konudur. Trafik kazalarında hayatlarını kaybeden kişilerin aileleri için bu çok zor bir dönemdir. Bu nedenle ölen kişinin yakınları maddi tazminat alırken olası hak kaybı yaşamadan alabilmesi konusunda uzman avukat çok önemlidir.

Or Hukuk ve Danışmanlık ofisimiz olarak uzman trafik avukatlarımız ve danışmanlarımızla her türlü hukuki desteği müvekkillerimize sağlamaktayız. Web sitemiz olan or.av.tr sitesinde trafik kazası tazminatları ve diğer konularda bolca bilgilendirme içerikleri olup ölümlü trafik kazaları gibi konularda size yardımcı olacak, rehberlik edebilecek bilgileri içermektedir. Uzman trafik avukatlarımız ve danışmanlarımız ölümlü trafik kazalarından kaynaklanan tazminat davalarında deneyimli ve profesyonel bir şekilde sizlere hizmet vermektedir.

Ölümlü Trafik Kazası İçin Ne Tür Davalar Açılabilmektedir?

Trafik kazaları hayatlarını kaybeden kişilerin aileleri ve yakınları açısından oldukça zor bir dönemdir. Bu nedenle en azından maddi zorlukları bertaraf etmesi, bu zorlukları hafifletebilmesi amacıyla tazminat hakkını almak çok önemlidir. Ölümlü trafik kazaları sonucunda açılabilecek dava türleri arasında şu davalar yer almaktadır:

 1. Maddi Tazminat: Bu tür bir davada, cenaze masrafları ve tedavi masrafı gibi ölen kişinin kaza sonucunda ödemek zorunda olduğu giderler ve masraflar için maddi tazminat talep edilmektedir.
 2. Manevi Tazminat: Bu tür bir davada, ölenin yakınları ve sevdiklerinin duydukları üzüntü ve keder için psikolojik ve ruhsal yıpranmanın göz önünde bulundurularak manevi tazminat talebinde bulunulmaktadır.
 3. Destekten Yoksun Kalma Tazminatı: Bu tür bir davada, ölen kişinin hayattayken bakmakta olduğu ve geçimini sağladığı yakınları için destekten yoksun kalma tazminatı talep edilmektedir.

Herhangi bir trafik kazası sonucunda dava açmak isteyen kişiler, uzman trafik avukatlarımızla iletişime geçerek davalarının ayrıntılarını ve haklarını öğrenmektedir. Bu davaların takip edilmesi için uzman trafik avukatlarının desteği çok önemlidir.

Ölümlü Trafik Kazasının Cezası Paraya Çevrilebilir Mi?

Trafik kazasında meydana gelen ölüm olayında ölen kişi sayısı tek kişi ise yargılama Asliye Ceza Mahkemesinde yapılmaktadır. Ancak trafik kazasından meydana gelen kaza olayında birden fazla ölüm ya da bir ölüm ile birlikte birden fazla yaralanma olması durumunda Ağır Ceza Mahkemesinde yargılama yapılmaktadır. Ölümlü trafik kazalarından kaynaklı yapılan yargılamalar neticesinde hapis cezasının en üst limiti 7 yıl olmaktadır. Bu tür davalarda 7 yıldan daha uzun bir hapis cezası verilmemektedir. Ancak, hapis cezasının paraya çevrilmesi durumunda sürücünün kusursuzluk derecesi değerlendirilir.

Kasten işlenmiş suçlar için verilen hapis cezası 1 yıldan uzun süreli ise para cezasına çevrilmesi mümkün olmamaktadır. Ancak 1 yıl veya daha az süreli hapis cezaları paraya çevrilmesi mümkündür. Trafik kazalarında meydana gelen ölümler taksirle ölüm suçlarını oluşturmaktadır. Taksirle işlenen suçlarda hükmedilen cezanın miktarı ne olursa olsun TCK. 50/4 Maddesi uyarınca adli para cezasına çevrilebilmektedir.

Alkollü araç kullanırken trafik kazasına karışmak ve alkolün etkisindeyken neden olunan ölümlü trafik kazalarında verilen cezalar çok daha ağır olmaktadır. Bu ölümlü trafik kazası olayı sürücünün kusurunu artırdığı için daha ciddi cezalar verilmesi anlamına gelmektedir. Bu durumda sürücünün alkollü olduğu ve bu nedenle trafik kazasına neden olduğu kanıtlandığında verilen cezalar daha ağır olacaktır. Bu, trafik güvenliği için önemli bir önlem olarak kabul edilir çünkü alkollü sürüş önemli bir trafik güvenliği sorunudur ve ölümlü sonuçlar doğmasına neden olmaktadır.

Ölümlü Trafik Kazalarında Dava Ne Kadar Sürer?

Ölümlü trafik kazalarında dava ne kadar sürer sorusu sıkça karşılaştığımız bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Trafik kazaları, tüm dünyada insanların hayatlarını kaybetmelerine veya ciddi yaralanmalara neden olan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Ölümlü trafik kazaları, özellikle de kusurlu sürücünün bulunması ve yargılanması için takip gerektiren olaylardır. Bu nedenle ölümlü trafik kazaları davalarının ne kadar sürdüğü sorusu çok yaygın karşılaşılan bir sorudur.

Ölümlü trafik kazaları davalarının ne kadar süreceği her durumda farklı olmaktadır. Bu davaların süresi olayın ciddiyetine, kusurlu sürücünün bulunmasına, yargılama sürecinde elde edilen kanıtların niteliğine ve diğer faktörlere göre değişmektedir. Ancak edindiğimiz tecrübelere göre ölümlü trafik kazaları davaları genellikle ortalama süresi 9 ay ile 18 ay arasında sonuçlanmaktadır. Ayrıca yargılama sürecinde elde edilen kanıtların niteliği de davanın süresini etkileyebilir. Örneğin; güvenilir ve yeterli kanıtların elde edilmesi yargılama sürecinin daha hızlı sonuçlanmasına yardımcı olmaktadır.

Sonuç olarak; ölümlü trafik kazaları davalarının ne kadar süreceği kesin bir süresi yoktur. Yargılama sürecini etkileyen pek çok faktör olduğundan bu süre her durumda farklı olabilmektedir. Ancak edindiğimiz tecrübelere göre ölümlü trafik kazaları davalarının ortalama süresi 9 ay ile 18 ay arasındadır. Bu davaların süresi olayın ciddiyetine, kusurlu sürücünün bulunmasına, yargılama sürecinde elde edilen delillerin niteliğine ve diğer faktörlere göre değişkenlik göstermektedir.

Ölümlü Trafik Kazasında Ölen Kişinin Ailesinin Hakları Nelerdir?

Ölümlü trafik kazalarında ölen kişinin ailesi ve yakınları birçok haklara sahip olabilmektedir. Öncelikle ölen kişinin desteğinden yoksun kaldıkları için ölen kişinin ailesi, yakınları veya destek olduğu herhangi biri destekten yoksun kalma tazminatı talep etme hakkına sahiptirler. Ancak buradaki en önemli husus ölen kişi hayattayken desteğinden faydalandığını ispatlanması gerekmektedir. Bu tazminat ölen kişinin ailesi ve yakınları için hayatın devam etmesini sağlamaları amacıyla gereken finansal desteği karşılamak için verilmektedir. Ayrıca ölen kişinin cenazesi ile defin masrafları adı altında maddi tazminat da talep edilmesi mümkündür.

Ayrıca ölümlü trafik kazasında ölen kişinin ailesi ve yakınları duydukları elem, acı ve üzüntü sebebiyle manevi tazminat açma hakkına da sahiptir. Bu tazminat, ölen kişinin kaybının yarattığı ruhsal etkileri hafifletmek amacıyla talep edilmektedir. Ölümlü trafik kazası sonucu oluşan manevi zararların tazmini için, aile ve yakınların bu davaları açma hakları bulunmaktadır.

Ölümlü Trafik Kazasında Kimler Dava Açabilir?

Ölümlü trafik kazası olayından dolayı kaza sebebiyle maddi veya manevi zarar gören kişiler dava açma hakkına sahip olmaktadır. Bu kişiler arasında ölen kişinin annesi, babası, eşi, çocukları, kardeşleri, nişanlısı, bakım ve desteği altındaki kişiler yer alırken kan bağı olmasa dahi destek olduğu kişiler de olabilmektedir. Bu kişilerin tazminat davası açması, ölen kişinin hayatını kaybetmesinden kaynaklanan maddi ve manevi zararlarının tazmini için gereklidir.

Ölen kişinin yakınları duydukları acı, ızdırap ve üzüntü gibi manevi zararların tazmini için dava açma hakkına sahiptirler. Aynı şekilde, ölen kişinin destek tazminatı ile bakım ve masraflarını üstlenen kişilerin, ölüm sonucunda yoksun kaldıkları bedeller için de tazminat davası açabilirler.

Ölümlü Trafik Kazasında Karşı Taraftan Neler Talep Edilebilir?

Ölümlü trafik kazaları sonucunda karşı taraftan tazminat talep edilmektedir. Bu tazminat davalarının konusu olan zararlar şunlardır:

– Cenaze Masrafları,

– Tedavi Giderleri Ve Maddi Kayıplar,

– Manevi Tazminat (ölenin yakınlarının duyduğu acı, ızdırap)

– Destekten Yoksun Kalma Tazminatı (ölen kişinin bakımını, masraflarını üstlendiği kişilerin ölüm sonucunda yoksun kaldıkları bedeller).

Ölen kişinin yakınları, eşi, çocukları, kardeşleri, nişanlısı, bakım ve desteği altındaki kişiler bu tazminatları talep etme hakkına sahiptir. Ölen kişinin destekten yoksun kalma tazminatı isteyemeyecek durumda olan birinci derece yakınlarının (örneğin yetişkin çocuklarının, kardeşlerinin) manevi tazminat istekleri de geçerlidir. Bu tazminatlar, ölen kişinin akrabası olmasa dahi ölenin destek verdiği herhangi bir kimse tarafından da talep edilebilmektedir.

Ölümlü trafik kazası nedeniyle hukuksal bir desteğe ihtiyacınız var ise OR Hukuk ve Danışmanlık ile şimdi iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilecek makaleler