Edit Content
KURUMSAL
FAALİYET ALANLARI
MEDYA

Av. Elif Nurbanu OR

Av. Elif Nurbanu OR

boşanma avukatı

Elif Nurbanu OR Kimdir?

Elif Nurbanu OR, Malatya doğumlu olup, Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur.

Avukatlık mesleğine stajını Malatya Barosu’nda tamamlayarak adım atmış olup, halen Ankara Barosu’na kayıtlı bir avukat olarak mesleki faaliyetine devam etmektedir.

Ankara  Çukurambar’da faaliyetlerine devam eden OR Hukuk Danışmanlık Bürosu’nun kurucu avukatıdır.

Av. Elif Nurbanu OR tarafından kaleme alınan “Uygulayıcılar İçin Boşanma Davaları Başvuru Kitabı” isimli eser Adalet Yayınevi tarafından yayımlanmış olup,  ilk basımı 2021 yılında, ikinci basımı 2022 yılında ve üçüncü basımı ise 2023 yılında uygulayıcıların istifadesine sunulmuştur. 

Çalışmalarına Özel Hukuk Departmanının Yöneticisi olarak devam eden ve alanında uzman avukat kadrosu ile çalışmalarını sürdüren Av Elif Nurbanu OR, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Evli ve bir kız çocuk annesi olan Av. Elif Nurbanu  OR, aşağıdaki alanlarda faaliyetine devam etmektedir:

  • Aile Hukuku
  • Borçlar Hukuku
  • İş ve Sosyal güvenlik Hukuku
  • Miras Hukuku
  • Uluslararası İşlemler ve Uyuşmazlık Çözümü
  • Gayrimenkul Hukuku
  • İcra ve İflas Hukuku
  • Tüketici Hukuku
  • Sözleşmeler Hukuku
Açıklama

Tecrübeli ve alanında en iyi avukatlardan biri olan Av. Elif Nurbanu Or, OR Hukuk & Danışmanlık ofisinin kurucu avukatlarından biridir. Uzmanlık alanı boşanma davaları ve mal rejimine ilişkin hususlardır. Boşanma hakkında bize güncel, aydınlatıcı bilgiler sunacaktır. Boşanma davalarında, davacı taraf davasını açarken belli taleplerde bulunabilir. Öncelikli olarak mahkemenin boşanmaya karar vermesine, daha sonra velayet, nafaka ve tazminat talebi gibi taleplerde bulunabilirler.

Tazminat talepleri konusu üzerinde konuşulduğunda maddi ve manevi tazminat taleplerinin ayrı ayrı değerlendirilmesi gereklidir. Davacı taraf maddi ve manevi tazminat taleplerini boşanma davası ile birlikte isteyebileceği gibi boşanma davasından ayrı bir dava açarak da talepte bulunabilir. Buradaki zaman aşımı süresini kaçırmamak gerekmektedir. Aynı şekilde maddi ve manevi tazminat taleplerimizi boşanma davası ile birlikte talep edersek belli bir harca tabi değildir. Ancak boşanma davasından ayrı bir talep oluşturursak, bunun için ayrı bir dava açarsak bu sefer tazminat taleplerimiz harca tabi olur. Boşanma davalarında maddi tazminatta bulunan tarafın diğer taraftan daha az kusurlu veya kusursuz olması gerekmektedir. Yine maddi tazminatta bulunan tarafın mal varlığında bu evlilik süresi içerisinde bir azalma meydana gelmiş olması gerekmektedir. Manevi tazminat talep eden tarafın ise karşı taraftan daha az kusurlu veya kusursuz olması gerekmektedir. Yine manevi tazminat talep edebilmek için evlilik içerisinde tarafın kişilik haklarının zedelenmesi gerekmektedir. Merak edilen bir diğer konu ise maddi ve manevi tazminat miktarının belirlenmesinde hangi kriterlerin göz önünde bulundurulduğudur. Burada Yargıtay birden çok kriterin göz önünde bulundurulması gerektiğini kabul etmiştir. Tarafların sosyo-ekonomik durumları, evliliğin süresi, evlilikte tarafların kusur oranları, bu tazminat miktarlarını belirleyecektir. Av. Elif Nurbanu Or, güncel sorularınızı cevaplarken takipte kalın.