Edit Content
KURUMSAL
FAALİYET ALANLARI
MEDYA

Dask Poliçesinden Kaynaklı Tazminat

DASK Tazminat Ödemesi Nasıl Alınır?

Yaşanan deprem olayından dolayı meydana gelen zararların deprem kaynaklı tazminat kapsamında alınabilmesi için DASK poliçesi tarafından belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartların başında ihbar süresi gelmektedir. Hasar meydana geldikten 15 gün içerisinde 125 nolu hattan Alo DASK hattına bağlanılarak ihbarda bulunulması gerekmektedir. 125 nolu hat dışında DASK resmi web sitesinden, E-Devlet hasar ihbarı sayfasından veya DASK poliçesini düzenleyen sigorta şirketine de başvurarak ihbar oluşturarak deprem tazminatı ödemesi alınmaktadır.

DASK Poliçesi Kapsamına Giren Zararlar Nelerdir?

Deprem Sigortası olarak bilinen DASK, deprem kaynaklı yer kayması, tsunami, ve yangından kaynaklanan maddi zararların önüne geçmek için zorunlu olarak sunulan bir sigortadır. DASK’ın karşıladığı deprem kaynaklı tazminatı belirli limitler dahilinde binanızın tamamı ya da bir kısmının zarar gördüğü durumlarda deprem tazminat ödemesi yapmaktadır.

DASK poliçesinin kapsadığı bina bölümleri ise;

 • Temeller
 • Duvarlar
 • Merdivenler
 • Tavan ve Taban
 • Çatılar ve Bacalar
 • Asansörler
 • Bahçe Duvarları

DASK Tarafından Ödenecek Tazminat Nasıl Hesaplanır?

Deprem sonrasında binanın hasar alması ya da yıkılması durumunda DASK tarafından belirli bir limit dâhilinde deprem tazminatı ödenmektedir. Ödenecek bu deprem tazminatı hesaplanırken yapıya göre belirlenen “metrekare birim fiyatı*dairenin brüt metrekaresi” formülü kullanılmaktadır. Bu formüle göre belirlenen deprem tazminatı tutarı DASK poliçesi tarafından üst limit olan 640.000 TL’ye kadar ödenmektedir. Fazla kalan kısım ödemesi varsa konut sigortası tarafından ödenmektedir.

DASK Poliçesinin Teminat Miktarı

DASK poliçesi sigortalıya deprem kaynaklı tazminat ödemesini yaparken bunu belirli limitler dâhilinde yapmaktadır. DASK poliçesinde hasarın meydana geldiği yılın inşaat maliyetlerindeki artışa göre belirlenen bir azami teminat tutarı belirlenmiştir.

Bu tutar sigortalının mağduriyetine bir nebze de olsa giderebilmek ve hayatına kaldığı yerden devam edebilmesi için destek olmayı amaçlamaktadır. 2023 yılı için belirlenen güncel tutar tüm yapı tipleri için 640 Bin TL olarak belirlenmiştir. Bu teminat tutarı, yıkılan ya da hasar gören meskenin yeniden inşa edilirken ne kadar tutacağı hesaplanarak belirlenir. Ancak bu hesaplama meskenin bulunduğu arsa değeri göz ardı edilerek yapılmaktadır.

Bazı durumlarda meskenin değeri azami teminat limitini aşabilir. DASK poliçesine ek olarak konut sigortası da yaptırılmış ise deprem kaynaklı tazminatın kalan kısmı konut sigortası tarafından ödenmektedir. Bunun için özel sigorta şirketlerinden konut sigortası yapılmış olması gerekmektedir.

DASK Tarafından Tazminat Ne Zaman Ödenir?

Yapılan tespitler ve hesaplamalar sonucunda deprem tazminatı ödemeleri DASK tarafından hak sahibinin banka hesabına yaklaşık 1 ay içinde yatırılmaktadır.

DASK Poliçesi Kapsamına Girmeyen Binalar

Bazı mesken ve yapılar DASK poliçesi kapsamına girmemektedir. DASK poliçesi kapsamına girmeyen binalar;

– Kamu hizmet binası olarak kullanılan binalar

– Köy yerleşik alanları civarında ortak kullanım için mezralarda yapılan binalar

-Tamamı ticari amaçla kullanılan binalar (İmalathane, Fabrika olarak kullanılan binalar)

– Projesi bulunmayan veya mühendislik hizmeti almamış binalar

– Taşıyıcı kolon sistemine zarar verildiği ya da zayıflatıldığı tespit edilen binalar

– Yetkili kurum tarafından yıkım kararı verilen binalar DASK poliçesi kapsamına girmemektedir.

Ancak ticari amaçlar için kullanılan binalar için İhtiyari Deprem Sigortası yaptırılabilmektedir.

DASK Poliçesine Ek Konut Sigortası

Evimizin ve içerisindeki eşyalarımızın güvenliği büyük önem taşımaktadır. Doğal afet, yangın, deprem veya tesisat arızaları gibi durumlarda ev ve eşyaların zarar görme riski bulunmaktadır. Her ne kadar deprem ve deprem kaynaklı zararlar DASK poliçesi kapsamında teminat altına alınsa da diğer arıza ve hasarlar DASK poliçesi kapsamına girmemektedir.

Bu durumlarda zararların giderilmesi için DASK’a (Zorunlu Deprem Sigortası) ek olarak konut sigortası yaptırılarak deprem tazminatı ödemesinden yararlanılmaktadır. Konut sigortası ve DASK, ev ve evdeki eşyaları güvence altına almak için belirlenen teminatlarla hizmet verir. Aralarındaki en önemli farklardan biri DASK sigortası zorunlu iken konut sigortası isteğe bağlı yapılabilmektedir.

Dask ve konut sigortasının farklarını daha iyi anlamak amacıyla, bu iki sigorta türünün özelliklerini bir araya getirdik.

Konut Sigortası ve DASK Arasındaki Farklar Nelerdir?

Konut hasarları “DASK” ve “konut sigortası” olarak adlandırılan iki farklı sigorta türü tarafından teminat altına alınır. İkisinin de ana amacı, kişileri karşılaşılabilecek sorun ve afetlere karşı korumaktır. Ancak DASK ve konut sigorta poliçeleri arasında bazı farklar bulunur. Bu farkları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • DASK, depremin sebep olduğu zararları karşılamaktadır. Konut sigortası ise, kişilerin tercihine göre hazırlanan ve karşıladığı zararlar konusunda geniş kapsamlı bir poliçedir.
 • DASK sadece deprem ve depremin neden olduğu hasarlarda güvence sunarken, konut sigortası deprem, yangın, hırsızlık, su baskınları gibi farklı olaylara karşı da koruma sunmaktadır.
 • DASK, devlet tarafından tüm konutlar için zorunlu olan sigorta tipidir ve iptal edilemez. Konut sigortası ise, özel sigorta firmaları tarafından hazırlanır ve istendiği zaman iptal edilebilmektedir.
 • DASK sigortası, belirli bir güvence limiti dâhilinde deprem tazminat ödemesi yapmaktadır. Konut sigortası ise, kişisel tercihler doğrultusunda hazırlanır ve ek teminatlarla birlikte evin alanına göre belirlenmektedir.
 • DASK sigortası evdeki eşyaları kapsamamaktadır. Konut sigortası ise belirlenen ek teminatlar kapsamında ev ve evdeki eşyaları güvence altına alabilmektedir.
 • DASK poliçelerinin primi sabit bir taban fiyattan belirlenirken, konut sigortası primi kişinin tercihlerine ve ihtiyaçlarına göre ayarlanabilmektedir.

Sadece DASK Yaptırmak Tek Başına Yeterli Mi?

DASK sigortası devlet tarafında zorunlu hale getirilen bir sigorta türüdür. Yalnızca depremden kaynaklı hasarları kapsamaktadır. Bu nedenle eğer deprem dışındaki zararlar için de evinizi ve içerisinde bulunan eşyalarınızı teminat altına almak isterseniz DASK poliçesine ek olarak Konut sigortası yaptırılması gerekmektedir. Konut sigortası içerisinde deprem kaynaklı hasarları içeren madde de var ise DASK sigortasının limiti dışında kalan tutar bu konut sigortası tarafından ödenmektedir.

DASK Tazminatında Uzman Avukatın Önemi

Deprem, insanlar için maddi ve manevi açıdan büyük zararlara neden olabilecek kritik bir olaydır. Bu nedenle, evlerin ve işyerlerinin deprem riskine karşı sigortalanması çok önem arz etmektedir. Zorunlu Deprem Sigortası, belirtilmiş limitler dâhilinde depremin ve deprem sonucu oluşan yangın, infilak, tsunami ve yer kayması gibi doğrudan neden olduğu maddi zararları karşılamaktadır.

Ancak DASK tarafından yapılan ödemeler her zaman gerçek hak kaybını yansıtmayabilir. Bu nedenle Zorunlu Deprem Sigortası konusunda uzman bir avukatın yardımı büyük önem taşımaktadır. Avukat, DASK’ın yapmış olduğu ödemeleri ve poliçenin detaylarını inceleyerek eksikliklerin yerine getirilmesi veya deprem kaynaklı tazminatın tekrar hesaplanabilmesi için gerekli adımları atmaktadır.

Avukat ayrıca DASK tarafından yapılan ödemelerin yetersiz kalması durumunda, zararın tamamının karşılanması için gerekli yasal yollara başvurmaktadır.

Sonuç olarak, zorunlu deprem sigortası olan DASK konusunda bir avukattan destek alınması yükümlülüklerini yerine getirilmesi ve maddi zararların hakkaniyetli bir şekilde karşılanması için çok önemli olmaktadır.

DASK ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

[sp_easyaccordion id=”5862″]

13 yanıt

  1. Dask’ı yapan acente ile iletişime geçebilirsiniz, maddi hata olarak düzeltme gönderilmesini talep edebilirsiniz

  1. Dask’ı yapan acente ile iletişime geçebilirsiniz, maddi hata olarak düzeltme gönderilmesini talep edebilirsiniz

   1. Merhaba 6 Şubat depreminde İskenderun’dan evimiz ağır hasar gördü. Dask teminatı 188.000 tl gözüküyor. 184.000 tl ödeme yapmışmış gözüküyor ama oda bankaya bloke yatmış kredi olduğu için. Bunu bankadan alabilir miyiz ve ek dava ile daha gazla para almamız mümkün mü? Dask ı banka yaptı . 125 m2 yazmışlar. Ev 140 m2.

 1. Slm merhabalar hatay antakyada ikamet etmekteyim yasanan depremde evim agır hasarli gecen yıl esnaf kefaletten 2 kefil ve oturdugum evi ipotek göstermiştim dask olmadıgını yeni öyrendim bana hiç bilgi vermeden hayat sigortasını hesabımdan para cekerek yaptılar ancak dask yapmamıslar ne yapabılırım ipotekli tasınmaza dask zorunlu diye biliyorum bılgi verırsenız cok zor durumda kaldık

  1. bankanın rutin olarak yapması veya yapmadığı durumda bildirimde bulunma yükümlülüğü söz konusu, ancak bankaların uygulamasında bir birliktelik şuan için yok somut olayı incelememiz gerekir

 2. Merhabalar. Depremde evim ağır hasar aldı. DASK yaptırmıştım fakat kasım ayındaki metrekare güncelemesini yapmadığım için ödeme eski fiyat üzerinden yapıldı. Güncel fiyat üzerinden alabilir miyiz? Öyle bir hakkımız var mı hukuken. Bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler

 3. Meraba benim evim tapuda 200 mt fakat sigorta şirketi 50 metre olarak girip dask yapmış ve benim daskım 15 Kasım da yapılmış bunun için metresi 1500 liradan ödeme yapılacağı söyleniyor 25 kasımdan sonra yapılsa 3000 tl den metre karesi ödeme yapılacak mış bu konu hakkında
  Zeyilname davası açılması gerekiyormuş. Yanlış girilen metrekare olayı ve metrekare ödemesi hakkında bilgilerinize ihtiyacım dava açılması gerekiyorsada avukatım olurmusunuz.

 4. Daireme 35 m2 sigorta yaptırdım
  50 bin tl ödeme aldım. Parayı yetersiz görüyorum. Ne yapa bilirim. Normalde daire 150 m2

 5. Daireme 35 m2 sigorta yaptırdım
  50 bin tl ödeme aldım. Parayı yetersiz görüyorum. Ne yapa bilirim. Normalde daire 150 m2

 6. Hatay Antakya’da yaşıyorum iki sorunum var birincisi DASK ilgili. poliçe 2022 Nisan’da eski birim fiyatta yapılmış. fiyat güncellemesi ile ilgili hiçbir Bildirim gelmedi O nedenle Tazminatımı eski rakam üzerinden aldım bu konuda dava açabilir miyim 2 sorunum konut sigortası ile alakalı mapfire firması deprem tazminatını hesaplarken sadece eşya için enflasyon klozu çalıştırmış konut için enflasyon klozu hesaplamamış ancak poliçede böyle bir ayrım yok bu konuda da dava açabilir miyim

 7. Hatay’daki evim ağır hasarlıdır. DASKa ihbar yapalı 3 bucuk ayı geçti tarafıma hala bir ödeme yapılmadı ayrıca sigorta poliçemde riziko adresi yanlış yazılmış sigorta şirketine defalarca bildirmeme rağmen düzeltilmedi bunlarla ilgili hukuki süreç başlatabilirmiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilecek makaleler