Edit Content
KURUMSAL
FAALİYET ALANLARI
MEDYA

Boşanma Avukatı ücreti 2021

Boşanma avukatı ücreti 2021 yılı için ne kadardır? Boşanma davalarında avukat ve iş sahibi arasındaki ücretin belirlenmesinde birçok etken vardır. Avukatın harcayacağı emek ve mesaisi, hukuki uyuşmazlığın mahiyeti, dava yeri, dava süresi, kişilerin sosyoekonomik durumları gibi kriterler doğrultusunda belirlenen ve sabit olmayan bir durumdur.

Boşanma avukatı ücreti nasıl belirlenir?

Boşanma davalarındaki asgari ücret sınırı her yıl Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenmekte ve resmi gazetede yayınlanmaktadır. 2021 yılı için bu sınır 4.080,00 TL olarak belirlenmiştir. Bu asgari sınırın altında bir ücret ile iş takibinin yapılması avukatlar için yasaktır. Buna ek olarak avukatların bağlı olduğu barolar her yıl bir tavsiye niteliğinde ücret belirlerler. Yine Ankara Barosu da aile hukukundan kaynaklı davalarda tavsiye olarak gösterdiği avukat-iş sahibi arasındaki tavsiye ücret çizelgesini her yıl yayınlanmaktadır.

Burada hangi tür davalar için ne kadar dava alınması gerektiği tavsiye edilmiş olup bu tutarlara uyma gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Baroların belirlemiş olduğu tarifelerin tavsiye niteliğinde olması sebebiyle Türkiye Barolar Birliğinin belirlediği ücretin aksine baro tarafından tavsiye edilen tutarın altında avukat ücret belirleyebilir. Her avukat boşanma davasının yönetimi boyunca harcayacağı mesaiyi ve emeği göz önüne alarak bir ücret belirler. Bu ücret Türkiye Barolar Birliği’nin ve de baroların belirlemiş olduğu ücretlerden çok daha fazla olabilir. Dava ücreti dışında ekstra dava masraflarını da isteyebilir. Bu durum tamamıyla davayı takip edecek olan avukatın inisiyatifi dahilindedir.

Dava Türlerine Göre Ücretler

Boşanma davası, anlaşmalı ve çekişmeli olmasına göre farklı ücretler belirlenebilmektedir. Bunu sebebi ise gösterilen emek ve çabanın farklı olmasıdır. Çekişmeli boşanma davaları daha kapsamlı ve zorlu bir süreci içermektedir. Çekişmeli boşanma davalarında maddi ve manevi tazminat talep isteminde ayrıntılı bir araştırma ve kusur incelemesine gidildiği için avukat ücret tarifesinde değişiklik olabilmektedir. Aile mahkemelerinde görülen boşanma davası, tazminat davası, nafaka davası, velayet davası gibi davalarda harcanan emeğe göre farklı ücretler belirlenmiştir. Ankara Barosu’nun 2021 yılı için yayınlamış olduğu tavsiye ücret çizelgesine aşağıda yer alan tablodan inceleyebilirsiniz.

Youtube kanalımız üzerinden de çeşitli hukuk dallarına ait video yayınlarımızı izleyebilirsiniz.

Aile ve Boşanma Davaları ile ilgili makalelerimiz ve daha detaylı bilgiye boşanma avukatı sayfamızdan ulaşabilirsiniz.